Jdi na obsah Jdi na menu
 


plemeno SHI-TZU

10. 6. 2008

 

SHI-TZU

 

Originální název plemene: Shih Tzu

Země původu: Tibet

Doba vzniku: 17. století

Původní využití: Hlídací pes

Využití dnes: Společník

Průměrná délka života: 13-14 let


Obrazek

Velikost a hmotnost: tělesná hmotnost je 10 - 18 liber (4,5 - 8,1 kg), ideální hmotnost je 10 - 16 liber (4,5 - 7,3 kg). Kohoutková výška by neměla přesáhnout 10,5 palce (26,7 cm). Zbarvení: všechny barvy jsou přípustné u vícebarevných je nejvýš žádoucí bílá lysinka na čele a bílý konec ocasu.

Vzhled:
Hlava: široká, okrouhlá, široká mezi očima, chundelatá, s chlupy padajícími přes oči a s dobrým vousem, přičemž srst roste i na nosním hřbetu tak, že vytváří tzv.. chryzantémový efekt. Čenichová partie je dostatečně široká, hranatá, bez vrásek, plochá a osrstěná. Nos je černý nebo tmavě játrově hnědý u hnědých psů nebo u psů s hnědými znaky, a vzdálenost od jeho špičky k vyjádřenému stopu je asi jeden palec (2,54 cm), vrchol nosu je v linii nebo těsně pod linií dolního očního víčka; nozdry jsou dobře otevřené.
Oči: velké, tmavé, kulaté, posazené po stranách, ale ne vystupující, s vřelým výrazem; u hnědých psů mohou být světlejší.
Uši: velké, s dlouhou kůží, nesené spadající; nasazené jsou těsně pod vrcholem lebky a tak těžce osrstěné, že vypadají, jako by prolínaly se srstí krku.
Zuby: mají lehký podkus nebo jsou v úrovni, stejně jako pysky.
Krk: dobrých proporcí, pěkně klenutý, dostatečně dlouhý k hrdému nesení hlavy.
Tělo: delší mezi vrcholy lopatek, kořen ocasu je těžší než kohoutek, je dobře vázané, hrudník je široký a hluboký, ramena pevná, hřbet rovný.
Končetiny: hrudní končetiny jsou krátké, svalnaté, dobrých kostí, co možná nejrovnější, dobře spojené se širokou hrudí. Pánevní končetiny jsou krátké a svalnaté, dobrých kostí, rovné ze zadního pohledu, stehna okrouhlá a svalnatá díky srsti působí velmi mohutně.
Tlapy: kulaté, pevné, dobrých polštářků, díky srsti vypadají větší.
Ocas: těžce osrstěný, nesený vesele přes hřbet, nasazený vysoko.
Srst: dlouhá, hustá, nekudrnatá, s dobrou podsadou
lehké zvlnění je přípustné.

Obrazek

Nejčastější onemocnění: Luxace čéšky, fontanellen persistenz - neuzavření lebečního švu, kýla, nadměrné slzení očí

Povaha:Ši-tzu má velmi přátelskou, ale nezávislou povahu. Je přítulný a laskavý, ale zároveň velmi hrdý a sebevědomý. Rád se účastní všeho, co se kolem něj děje, je veselý a hravý. Občas může být tvrdohlavý.

Společenská charakteristika:Celé rodině je velmi oddaný, svého pána, kterého si většinou v rodině vybere sám, nade vše miluje. K cizím lidem se však chová zdrženlivě, jakoby arogantně, není to žádný lidumil. Před ostatními psy se rád vystavuje a předvádí. Spolužití s jinými domácími zvířaty bývá bezproblémové.

Vztah k dětem:S dětmi ši-tzu vychází zpravidla velmi dobře, děti ho však musí akceptovat a pokud nemá zrovna náladu na hraní nebo mazlení, nechat ho odpočívat. Není to zrovna ideální pes do rodiny s malými dětmi.

Výchova:Shi-tzu je inteligentní psík, jeho výchova k poslušnosti není náročná. Všichni členové rodiny by měli používat stejný způsob výchovy, to znamená používat stejné povely a intonaci hlasu. Tento pes by měl zvládnout příchod na zavolání, musí si navyknout na obojek a vodítko a vykonávat svou potřebu venku.

Držení:Je to ideální pes pro chov v bytě, není příliš náročný na pohyb, ale má rád procházky. V bytě by měl mít pelíšek na teplém, suchém místě bez průvanu, kde bude mít klid a nebude rušen při odpočinku.

Pracovní využití:Tohoto psíka lze využít pouze jako společníka.

Pohyb:Je to velmi temperamentní pes, který si rád hraje. Umí být dobrým a vytrvalým běžcem. Velmi rád lenoší, ale není dobré ho v tom podporovat.

Péče:O srst je potřeba pečovat již od štěněčího věku, aby si pes na každodenní úpravu navykl. Srst potřebuje intenzivní péči, nutné je denní kartáčování a česání, jednou měsíčně je vhodné psa vykoupat. Před česáním je praktické srst postříkat norkovým nebo mandlovým olejem, stane se tak poddajnější. U tohoto plemene se také srst balíčkuje, což je natáčení srsti do speciálního papíru za použití oleje. Aby dlouhá srst nezakrývala oči, svazuje se na vrcholku hlavy gumičkou. Oči a uši vyžadují také denní čištění.

Využití ke hlídání:Ši-tzu sice není k cizím lidem zvláště přívětivý, ale jako hlídače jej nelze využít, i proto, že není příliš uštěkaný.

Vhodné sporty:Tento psík se nehodí pro žádné psí sporty, ke sporovnímu vyžití mu postačí různé hry.

Zvláštnosti plemene:Krása tohoto psa vynikne pouze tehdy, je-li krásná jeho srst. Ši-tzu by si neměl pořizovat nikdo, kdo nebude mít čas nebo chuť o jeho srst pečovat, protože její udržování je velmi potřebné a poměrně složité.

Příprava na výstavu:Na výstavu je nutné psa připravit tak, aby byl v co nejlepší kondici. Koupání je vhodné nejlépe večer před výstavním dnem. V tuto chvíli se již nepoužívá žádný olej, pouze kondicioner. Pokud má pes zubní kámen, měl by být odstraněn ještě před výstavou. Drápky musí být zastřiženy nakrátko.

Výživa
Výživa štěněte:Pro vývoj štěněte je důležitá správná plnohodnotná výživa.
Výživa dospělého psa:Kvalitní výživa má významný vliv na zdraví psa a jeho kondici, a také na kvalitu jeho srsti.
Výživa starého psa:Starší pes potřebuje stravu, která je přiměřená jeho věku a potřebám.

 

Obrazek

Dovětek pro budoucí majitele:Přes svůj arogantní výraz je shi-tzu okouzlující a atraktivní společník. Je přátelským a něžným mazlíčkem každému, kdo mu vytvoří šťastný domov plný lásky a starostlivosti